latest update 28-04-24
All schools were invited to enter a team into our premier competition for girls currently in either Year 5 or 6. Twenty-four out of twenty-seven schools have confirmed their participation and have been drawn at random into one of four groups (see below).
Each team will play the others in its group once. The top two teams from each group will qualify for the quarter-finals knock-out stage. These will be played at the schools which came top of their group and officiated by a member of the Executive Committee or a person appointed by them.
Quarter-final games (to be played on or before 28th March)
Southfield | 4 : 1 | Shaw Ridge |
Covingham Park | 3 : 0 | Tadpole Farm C.E. |
St. Francis' C.E. | 3 : 0 | St. Mary's R.C. |
Grange | 3 : 0 | Mountford Manor |
Semi-Finals to be played on Wednesday 24th April 2024 at RWBSA. kick-off 3.45 p.m.
Southfield | 2 : 0 | St. Francis' C.E. |
Covingham Park | 1 : 2 | Grange |
The final between Grange and Southfield will played on Saturday 18th May 2024 at Millbrook Primary School. Kick-off at 12.00 p.m.
Group A | Played | Won | Drawn | Lost | Points | GF | GA | GD +/- | |
Southfield (W) | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 33 | 1 | +32 | |
Tadpole Farm C.E. (R/U) | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 8 | 11 | -3 | |
Colebrook | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | 5 | -2 | |
Drove | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 6 | 16 | -10 | |
Holy Cross R.C. | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 3 | 16 | -13 | |
Tregoze | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | |
Group B | Played | Won | Drawn | Lost | Points | GF | GA | GD +/- | |
St. Francis' C.E. (W) | 5 | 4 | 0 | 1 | 13 | 18 | 7 | +11 | |
Mountford Manor (R/U) | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 10 | 1 | +9 | |
Millbrook | 5 | 2 | 0 | 3 | 9 | 6 | 8 | -2 | |
Ruskin | 4 | 2 | 0 | 2 | 7* | 9 | 10 | -1 | |
Even Swindon | 4 | 1 | 0 | 3 | 5* | 4 | 10 | -6 | |
Lawn | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 1 | 12 | -11 | |
Group C | Played | Won | Drawn | Lost | Points | GF | GA | GD +/- | |
Covingham Park (W) | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 15 | 7 | +8 | |
Shaw Ridge (R/U) | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 13 | 6 | +7 | |
Swindon Academy | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 7 | 7 | level | |
Haydonleigh | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 7 | 5 | +2 | |
St. Catherine's R.C. | 3 | 0 | 0 | 3 | 2* | 1 | 15 | -14 | |
Westlea | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | |
Group D | Played | Won | Drawn | Lost | Points | GF | GA | GD +/- | |
Grange (W) | 4 | 4 | 0 | 0 | 13 | 25 | 2 | +23 | |
St. Mary's R.C. (R/U) | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | 7 | -3 | |
Brook Field | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | 10 | -4 | |
Red Oaks | 3 | 1 | 0 | 2 | 4* | 1 | 4 | -3 | |
Ferndale | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | 9 | -7 | |
Wroughton | 3 | 0 | 0 | 3 | 0* | 0 | 4 | -4 |
*Wroughton withdrew from competition - all results awarded against with a 1:0 score and zero points to Wroughton
Group A | Group B | |||||
week 1 w/b 8th January 2024 | week 1 w/b 8th January 2024 | |||||
Colebrook | 2 : 0 | Drove | Even Swindon | NP | Lawn | |
Holy Cross R.C. | 0 : 9 | Southfield | Millbrook | 1 : 3 | Mountford Manor | |
Tadpole Farm C.E. | 5 : 1 | Tregoze | Ruskin | 4 : 6 | St. Francis' C.E. | |
week 2 w/b 22nd January 2024 | week 2 w/b 22nd January 2024 | |||||
Tadpole Farm C.E. | 1 : 1 | Holy Cross R.C. | Ruskin | 2 : 1 | Millbrook | |
Southfield | 10 : 1 | Drove | Mountford Manor | 2 : 0 | Lawn | |
Colebrook | NP | Tregoze | Even Swindon | 0 : 5 | St. Francis' C.E. | |
week 3 w/b 5th February 2024 | week 3 w/b 5th February 2024 | |||||
Drove | 5 : 2 | Holy Cross R.C. | Lawn | 0 : 2 | Millbrook | |
Tregoze | NP | Southfield | St. Francis' C.E. | 0 : 2 | Mountford Manor | |
Colebrook | NP | Tadpole Farm C.E. | Even Swindon | H/W | Ruskin | |
week 4 w/b 26th February 2024 | week 4 w/b 26th February 2024 | |||||
Holy Cross R.C. | 0 : 1 | Colebrook | Millbrook | 2 : 1 | Even Swindon | |
Tregoze | 2 : 7 | Drove | St. Francis' C.E. | 5 : 1 | Lawn | |
Southfield | 9 : 0 | Tadpole Farm C.E. | Mountford Manor | NP | Ruskin | |
week 5 w/b 11th March 2024 | week 5 w/b 11th March 2024 | |||||
Southfield | 5 : 0 | Colebrook | Mountford Manor | H/W | Even Swindon | |
Drove | 0 : 2 | Tadpole Farm C.E. | Lawn | 0 : 3 | Ruskin | |
Holy Cross R.C. | 26/3 | Tregoze | Millbrook | 0 : 2 | St. Francis' C.E. |
Group C | Group D | |||||
week 1 w/b 8th January 2024 | week 1 w/b 8th January 2024 | |||||
Covingham Park | 1 : 2 | Haydonleigh | Brook Field | 4 : 2 | Ferndale | |
Shaw Ridge | 8 : 0 | St. Catherine's | Grange | 1 : 0 | Red Oaks | |
Swindon Academy | NP | Westlea | St. Mary's R.C. | H/W | Wroughton | |
week 2 w/b 22nd January 2024 | week 2 w/b 22nd January 2024 | |||||
Swindon Academy | 27th March | Shaw Ridge | St. Mary's R.C. | 0 : 7 | Grange | |
St. Catherine's | 0 : 5 | Haydonleigh | Red Oaks | A/W | Ferndale | |
Covingham Park | 4 : 1 | Westlea | Brook Field | H/W | Wroughton | |
week 3 w/b 5th February 2024 | week 3 w/b 5th February 2024 | |||||
Haydonleigh | 4 : 2 | Shaw Ridge | Ferndale | 1 : 9 | Grange | |
Westlea | NP | St. Catherine's | Wroughton | A/W | Red Oaks | |
Covingham Park | 5 : 1 | Swindon Academy | Brook Field | 1 : 5 | St. Mary's R.C. | |
week 4 w/b 26th February 2024 | week 4 w/b 26th February 2024 | |||||
Shaw Ridge | 3 : 2 | Covingham Park | Grange | 8 : 1 | Brook Field | |
Westlea | NP | Haydonleigh | Wroughton | A/W | Ferndale | |
St. Catherine's | 1 : 4 | Swindon Academy | Red Oaks | A/W | St. Mary's R.C. | |
week 5 w/b 11th March 2024 | week 5 w/b 11th March 2024 | |||||
St. Catherine's | A/W | Covingham Park | Red Oaks | A/W | Brook Field | |
Haydonleigh | 1 : 2 | Swindon Academy | Ferndale | 1 : 1 | St. Mary's R.C. | |
Shaw Ridge | NP | Westlea | Grange | H/W | Wroughton |